آموزش تعمیر اجاق گاز صفحه ای + آموزش تعمیرات و تعویض قطعات

آموزش تعمیر اجاق گاز صفحه ای

آموزش تعمیر اجاق گاز صفحه ای یکی از موضوعات مهم است که کاربرد گسترده ای در حالت تخصی و غیر تخصصی دارد. اجاق گاز رومیزی و فر دار از ابزارهای اصلی در آشپزخانه هستند. در ادامه خلاصه ای از آموزش تعمیرات اجاق گاز و تعویض قطعات را آماده کرده ایم.

آموزش تعمیر اجاق گاز صفحه ای و فردار و نکات خاص

استفاده مرتب از اجاق گاز در طول روزهای متوالی می تواند باعث خرابی و ایجاد عیب در قطعات این وسیله شود. می توانید با دانستن نکاتی این ابزار را در آشپزخانه خیلی سریع تعمیر کنید.

مهمترین نکته ای که برای آموزش تعمیر اجاق گاز باید بدانید، رعایت نکات ایمنی است. از بسته بودن شیر اصلی متصل به اجاق گاز، عدم اتصال گاز به برق و همچنین اطمیناتن از شرایط  مناسب در محیط، موضوع مهمی است که باید به آن توجه کنید.

نکات مهم برای عیب یابی انواع اجاق گاز

نکاتی مهم برای عیب یابی اجاق گاز وجود دارد که عبارتند از رعایت نکات ایمنی، ارتباط با کارشناسی تعمیر اجاق گاز و خودداری کردن از تعویض قطعات بدون داشتن اطلاعات فنی، که هر کدام از موارد باعث جلوگیری از خسارات احتمالی کارآمد هستند.

اگر به هر دلیلی، اجاق گاز شما با مشکل روبرو شد، باید از تعمیر آن خودداری نمایید. کارشناسان تعمیر اجاق گاز صفحه ای، بر این باور هستند که عدم تخصص و نداشتن مهارت در تعمیر اجاق گاز می توانید مشکلات جدی به همراه داشته باشد.

عیب یابی اجاق گاز مرحله مهمی است که باید بیش از قبل به آن توجه کنید. بررسی دلیل خرابی در هر کدام از قطعات اجاق گاز بسیار مهم است. در صورتی که بتوان دلیل دقیق خراب شدن را تشخیص داد، قطعا می توان نسبت به رفع عیب ایجاد شده در مدت زمان مناسب هم اقدام کرد.

روش آموزش تعمیر اجاق گاز ایرانی و خارجی

عیب یابی و رفع غیب مراحل تعمیر اجاق گاز است. در بیشتر مناطق کشور از اجاق گازهای نسل قدیم و جدید استفاده می شود.

ساختمان هر کدام از انواع اجاق گازها، شباهت زیادی به هم دارند.  ولی این موضوع شامل تمام قطعات اجاق نمی شود. زیرا طراحی و ساختار درونی قطعات و اجزا اجاق گازهای مختلف یکسان نمی باشد. تمام اجاق گازهای نسل قدیم یا جدید دارای قطعات مشابهی است. قطعاتی مانند ترموکوپل، ژیگلور، شمعک، دستگیره، شیر ولوم و … که خرابی اجاق گاز، ناشی از ایجاد مشکل در یک و یا چند قطع است.

آموزش تعمیر اجاق گاز صفحه ای

 

مهم ترین مشکلات اجاق گاز

  • روشن نشدن شعله های اجاق گاز
  • روشن نشدن فر اجاق گاز
  • زرد سوختن شعله های اجاق گاز
  • دودی شدن شعله اجاق گاز
  • صدا زیاد شعله های اجاق گاز
  • بلندی غیر استاندارد شعله اجاق گاز
  • ثابت نماندن درجه فر در دما تنظیم شده
  • ثابت نبودن شعله اجاق گاز
  • بسته نشدن درب اجاق گاز یا درب فر
  • کم بودن حرارت شعله اجاق گاز

تعمیرات اجاق گاز به صورت حرفه ای

با توجه به بعضی از پیچیدگی ها و ساختارهای متفاوت در دستگاه های اجاق گاز خانگی، روش تعمیر اجاق گاز برندهای مختلف هم با کمی تفاوت خواهد بود. در صورتی که اجاق گازهای خانگی نیاز به تعویض قطعه یا قطعاتی باشند، بهتر است که قطعات اصلی را انتخاب کرد.

 

آموزش تعمیر روشن نشدن شعله اجاق گاز

یکی از اصیلی ترین مشکلات اجاق گاز صفحه ای، روشن نشدن شعله است که می تواند سه دلیل اصلی داشته باشد. کثیف شدن مشعل اجاق گاز یکی از دلایل مهم است.

سر رفتن غذا و یا ماعیات روی شعله می توانند سوراخ های سرشعله را مسدود کنند. این مسدود شدن دلایل مهمی در عدم روشن شدن شعله به حساب می آیند. دلیل دیگر که در صورت عیب یابی درست می توان آن را تشخیص داد، عدم قرار گرفتن صحیح الکترودهای جرقه زن در جای اصلی آنها می باشد.

تنظیم نبودن دقیق الکترود جرقه زن، باعث عدم جرقه زدن اجاق گاز می شود و روشن نمی شود.

اما دلیل دیگر هم که می تواند باعث این مشکل شود، قرارگیری اشتباه سر شعله است. اگر سر شعله دقیقا در محل تعیین شده قرار نگیرد، شعله روشن نخواهد شد.

آموزش تعمیر اجاق گاز صفحه ای

 

آموزش تعمیر روشن نشدن فر اجاق گاز

یکی از مشکلات مهم که خیلی از کاربران با آن روبرو می شوند، مشکل روشن نشدن فر اجاق گاز است. مسدود بودن پیلوت نخستین دلیل اصلی و مهم روشن نشدن فر اجاق گاز به حساب می آید.

مسدود شدن پیلوت ناشی از انسداد محفظه های آن است. به همین دلیل برای رفع این مسدودیت باید نسبت به تمیز کردن دقیق پیلوت اقدام کنید. در صورتی که حتی پس از رفع مسدودیت پیلوت، باز هم شاهد روشن نشدن فر باشید، باید پیلوت فر اجاق گاز را تعویض نمایید.

خاموشی پیلوت هم از موارد دیگر است که می توان با روشن کردن پیلوت آن را رفع کرد. در صورتی که پیلوت روشن نشود، قطعا باید نسبت به بررسی دلیل اصلی این مشکل اقدام کنید. یکی از دلایل روشن نشدن پیلوت، عدم تنظیم جریان گاز در آن است.

تنظیم نبودن تایمر فر اجاق گاز، دیگر موضوعی است که می توان به آن اشاره کرد. در صورتی که تایمر فر اجاق گاز تنظیم نشده و یا بدرستی تنظیم نشود، نمی توان شاهد روشن شدن فر بود.

آموزش تعمیر زرد سوختن شعله های اجاق گاز

امات ممکن است با زرد سوختن شعله در اجاق گاز روبرو شده باشید. زرد سوختن شعله اجاق گاز، یکی از موارد مهم است که باید سریع نسبت به بررسی دلیل آن اقدام کنید. کم بودن نسبت هوا دلیل اصلی زرد سوختن شعله است.

باز کردن صفحه تنظیم مخلوط کن در اجاق گازهای نسل قدیم و تنظیم فاصله نازل تا رابط در اجاق گازهای نسل جدید، راه حل اصلی تنظیم میزان نسبت هوا در مخلوط است.

آموزش تعمیر دود کردن شعله اجاق گاز

دود کردن شعله اجاق گاز یکی دیگر از مشکلات رایج است که حداقل یک بار در طول مدت استفاده از اجاق گاز صفحه ای ممکن است مشاهده شود. این دود کردن شعله اجاق ناشی از زیاد بودن نسبت گاز در مخلوط هوا و گاز می باشد.

تعویض کردن نازل گاز و کم کردن نسبت گاز در مخلوط راه حل اصلی این مشکل است. باید توجه داشته باشید که هر نوع تعمیر یا تعویض قطعه در ساده ترین حالت ممکن است خطر افرین باشد.

آموزش تعمیر صدا زیاد شعله اجاق گاز

وزش داشتن شعله اجاق گاز باعث ایجاد صدایی غیر استاندارد و غیر طبیعی می شود. بیشتر بودن نسبت هوا در مخلوط هوا و گاز دلیل اصلی ایت صدای غیر طبیعی به شمار می رود. در آموزش تعمیر اجاق گاز برای رفع این مشکل می توان به راه حلی ساده یعنی بستن صفحه مخلوط اشاره کرد.

آموزش تعمیر بلندی غیر طبیعی شعله های اجاق گاز

شعله های اجاق گاز باید بلندی استاندارد و طبیعی داشته باشند. اگر شعله اجاق گاز خیلی بلندتر از حد معمول باشد، می توان دلیل اصلی این مشکل را زیاد بودن نسبت هوا و گاز بیان کرد.

کم کردن این نسبت به صورت یکسان در اجاق گاز، می تواند روشی ساده برای مشکل شعله بلند اجاق گاز به حساب آید.

آموزش تعمیر ثابت نماندن فر در دما تنظیم شده

فر بعد از روشن شدن باید در دما تنظیم شده توسط کاربر ثابت بماند. در صورتی که فر در دمای تنظیم شده ثابت نباشد، مشکل مربوط به تنظیم ترموستات فر است. تنظیم ترموستات فر طبق راهنمای اجاق گاز انجام می شود و مشکل رفع می شود.

آموزش تعمیر ثابت نبودن شعله اجاق گاز

پایدار نبودن شعله اجاق گاز به دلیل مشکل در ترموکوپل است. برای رفع این مشکل باید ترموکوپل را بررسی کرد. تعویض این قطعه در اجاق گاز در صورت خرابی، مشکل پابدار نبودن شعله را رفع می کند.

تعویض قطعات اجاق گازهای خانگی یکی از تخصصی ترین اقداماتی است که باید تویسط کارشناس انجام گیرد.

آموزش تعمیر بسته نشدن درب اجاق گاز

اجاق گاز با گذشت زمان و ایجاد پوسیدگی دچار مشکل خواهد شد. عدم بسته شدن درب اجاق گاز جزو مشکلاتی است که می توان به آن اشاره کرد. از بین رفتن و خرابی درزهای درب اجاق گاز به مرور زمان اتفاق خواهد افتاد.

این یکی از اصلی ترین دلایل بسته نشدن درب اجاق به حساب می آید. در آموزش تعمیر اجاق گاز، برای حل این مشکل لوله های ریلی درب و همچنین درزگیرهای درب اجاق گاز ضروری می باشد.

آموزش تعمیر مشکل حرارت شعله اجاق گاز

شعله اجاق گاز با قابلیت نظیم میزان حرارت، امکان طبخ انواع غذا را فراهم میک ند. گاهی حتی با قرار دادن شعله های اجاق گاز در بالاترین وبیشترین میزان ممکن هم شاهد حرارت کم خواهید بود.

این مشکل با بررسی سه بخر از اجاق گاز و عیب یابی دقیق این بخش ها رفع می شود. وجود بعضی از آلودگی ها در قسمت شعله پخش کن باعث عدم حرارت یکسان و زیاد در شعله اجاق گاز می شود.

خرابی شر دستگاه اجاق گاز یکی از دیگر دلایلی است که باعث کم شدن حرارت می شود. گاهی حتی با زیاد کردن شعله اجاق گاز هم حرارت منعکس شده از آن کم است. به همین دلیل باید با بررسی خرابی قطعه شیر اجاق گاز، این مشکل را رفع کرد.

بررسی شیر گاز هم اقدام مهم دیگر است که برای عیب یابی کم بودن حرارت شعله اجاق گاز باید بررسی شود. با ببرسی کم و یا زیاد بودن شیر گاز می توان مشکل را به صورت کامل رفع کرد.

در این مطلب آموزش تعمیر اجاق گاز این نکته را هم باید اشاره کرد که گاهی نشتی در شلنگ گاز، عامل مهمی برای جلوگیری از حرارت زیاد شعله به شمار می رود. بررسی نشتی در شلنگه گاز یکی از تخصصی ترین اقداماتی است که باید توسط کارشناسان اهواز تعمیر انجام گیرد.

این مطالب را نیز ببینید!

علت روشن نماندن شعله گاز رومیزی در چیست؟ 

علت روشن نماندن شعله گاز رومیزی در چیست؟ اجاق گاز های جدید در بازار امروزه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *