ترموکوپل در اجاق گاز چیست و چگونه کار می کند

ترموکوپل چیست و چگونه کار می کند

ترموکوپل یکی از لوازم و قطعات موجود در اجاق گاز و دیگر وسایل گازسوز است که پس از خاموش شدن شعله می تواند باعث قطع شدن گاز شود که در ادامه کارکرد این قطعه را در اهواز تعمیر شرح می دهیم.

ترموکوپل یه مولد برق است و برق تولید می کند

ترموکوپل از دوفلز غیرهمجنس تشکیل شده که از یک طرف به متصل شده اند که برای تولید برق باید دوطرف که به متصل اند رو حرارت دهیم که این حرارت در اجاق گاز توسط سرشعله انجام می شه. و در نتیجه این حرارت در دوسر دیگر ترموکوپل که آزاد هستند برق تولید می شود البته برقی که به صورت تهیه می شود بسیار کم است. در شیرهای اجاق گاز رومیزی صفحه ای و فرگاز محل اتصال دوفلز ترمو کوپل توسط شمعک ( پیلوت ) گرم می شود و همچنین انتهای دیگر ترموکوپل به بوبین متصل است.

کار ترموکوپل چیست؟

برق تولید شده توسط ترموکوپل که به انتهای دیگر ترمو کوپل رسیده میدان مغناطیسی در بوبین ایجاد می کند و هسته بوبین را در حالت جذب یعنی به طرف داخل بوبین نگه می دارد. در سر آن طرف بوبین که آزاد است واشر ظریف پلاستیکی قرار دارد.

و در صورتی که به هر دلیلی شعله خاموش شود ( غذا سرریز کند ) جریان ترموالکتریکی که توسط ترموکوپل ایجاد می شده قطع می شود و بوبین خاصیت مغناطیسی خود را از دست داده و فنری که پشت هسته بوبین قرار دارد آنرا به بیرون رانده و واشر آن مسیر اصلی گاز را می بندد. به همین دلیل است که هنگام روشن کردن وسایل گازسوز ترموکوپل دار حدود چند ثانیه باید دکمه آن را نگه داشت تا ترموکوپل گرم شده و برق تولیدی را به بوبین منتقل کند و بوبین را در حالت جذب نگه دارد و مسیر گاز باز شود.

ترموکوپل چیست و چگونه کار می کند

نکته

ترموکوپل وسیله بسیار ضروری از نظر ایمنی در وسایل گاز سوز می باشدزیرا در صورتی که به عنوان مثال گاز شبکه قطع شود و مجددا برگشت داده شود از تجمع گاز و خطر آتش سوزی و انفجار جلوگیری به عمل می آورد همچنین در مورد اجاق گازهایی که مجهز به ترموکوپل هستند باید گفت در صورت سر رفتن غذا و خاموش شدن شعله جریان گاز قطع می گردد و خطر انتشار گاز وجود ندارد.

2 دیدگاه‌ها

  1. محسن نوری

    مطلب بسیار آموزنده وکاربردی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *